Thought for the day
★ Anger is nothing but an attachment for an object, when expressed towards a tacle between ourselves and the object of our attachment.--Swami Chinmayananda ★
Fri 16-Apr-2021

Co Curricular Activities

 CHINMAYA FEST 2020 (20, 21 & 23 NOV. 2020)

________________________________________RESULTS______________________________________________________________

 

  

RESULTS OF OFFLINE AND ONLINE EVENTS

LIGHT MUSIC MALAYALAM – CATEGORY I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

312

DURGALAKSHMI K NAIR

III

A

2ND

307

AJESH D K

III

A

3RD

301

AARADHYA R NAIR

III

B

403

ADHITHYAN K

IV

B

 

 

LIGHT MUSIC KANNADA – GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

A 108

CHIRAG KRISHNA V

I A

A

A 114

NANDAN SHARMA P

I A

A

2ND

B 116

THRIJAY Y ACHARYA

I B

B

3RD

B 105

CHASHMITHA  R P

I B

B

 

 

FOLK DANCE – CATEGORY 1 (BOYS)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

406

MIHIRA K

IV

A

2ND

411

SOURISH R RAO

IV

B

 

 

STORY TELLING ENGLISH – CATEGORY 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

326

SUSMITHA

III

A

2ND

311

DHANVITHA N PRABHU

III

A

3RD

422

THANVI D SHETTY

IV

B

329

ABHAYA CHARANA PUNDOOR

III

B

 

 

MALAYALAM PATRIOTIC SONG – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

211 A

YATHUKRISHNAN V

II A

A

2ND

209 B

VISHNU V

II B

B

 

 

FOLK DANCE – GRADE I (BOYS)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

B 112

SHAMAN CHANDRA S K

I B

A

2ND

B 111

SAARANG NAMBIAR A

I B

B

 

 

FOLK DANCE – GRADE I (GIRLS)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

A 117

SHIKHA C G

I A

A

2ND

A 105

ARADHYA K

I A

A

3RD

A 116

RIZNI SAJWA

I A

B

 

 

FOLK DANCE – CATEGORY 1 (GIRLS)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

326

SUSMITHA

III

A

2ND

310

DEVAPRIYA R

III

B

3RD

418

MADHUSHREE V S

IV

B

 

 

PATRIOTIC SONG HINDI – GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

B 110

NANDANA M MALLAR

I B

A

 

 

HINDI RECITATION  – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

607

GREESHMA PAI

VI

A

2ND

614

SHREESHA KRISHNA B

VI

A

3RD

502 B

AWANISH SHARMA

V

B

 

 

HINDI SPEECH – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

618

SRUJAN KESHAVA

VI

A

2ND

711

SHREYAS SHARMA N

VII

A

3RD

606

ESHAAN BALEKKAL

VI

A

 

 

ACTION SONG ENGLISH - LKG

PLACE

CHEST  NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

L – 8

VAMSHI C S

LKG

A

2ND

L – 14

HASSAN ARZAL SHERAZ

LKG

A

3RD

L – 1

SOORYA NARAYANAN S

LKG

A

L – 2

AMEYA UMESH

LKG

A

 

 

ACTION SONG ENGLISH - UKG

PLACE

CHEST  NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

U – 16

THASHVI C S

UKG

A

2ND

U – 11

HEMANTH H P

UKG

A

3RD

U – 19

NISHITHA B

UKG

A

 

 

FOLK  DANCE – UKG (GIRLS)

PLACE

CHEST  NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

U – 6

ADWIKA BHAT

UKG

A

2ND

U – 16

THASHVI C S

UKG

A

U – 15

SAMANVI SHETTY

UKG

A

3RD

U – 18

VAMSHIKA A SHETTY

UKG

A

U – 19

NISHITHA B

UKG

A

 

 

FOLK DANCE – UKG (BOYS)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

U – 3

SIDDHARTH M KARIMBIL

UKG

A

2ND

U – 21

DANVIN N P

UKG

A

3RD

U – 24

HAMEEDUL HAYYAN

UKG

A

 

 

RECITATION KANNADA – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

218 A

SHARANYA

II A

A

2ND

217 A

MAANVI SHETTY

II A

B

3RD

B 214

KEERTHANA P H

II B

B

 

 

STORY TELLING ENGLISH – GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

B 116  

B 110

THRIJAY Y ACHARYA 

NANDANA M MALLAR

I B 

I B

A

2ND

A 111 

B 102

HARSHINI I BHAT  

ADHYA S

I A 

I B

A

3RD

B 109

MYTHRI BHAT VADEKAR

1 B

B

A 101

AABHA NOOJI

1 A

B

 

 

CLASSICAL MUSIC  – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

619

SWASTHI M

VI

A

2ND

718

SANDESH N

VII

A

3RD

616

SHREYA C P

VI

B

603

ADHVAIRAM K N

VI

B

 

 

MALAYALAM SPEECH  – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

703

ANUGRAHA N A

VII

A

2ND

503 A

ATHISH SANTHOSH

V

B

 

 

MALAYALAM RECITATION  – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

908

NAMRATHA A

IX

A

2ND

906

DRISHYA R K

IX

A

 

PATRIOTIC SONG KANNADA  – CATEGORY 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

415

DIYA LAKSHMI K

IV

A

2ND

318

MEGHA

III

B

3RD

306

ADYA RAI P

III

B

 

 

HINDI RECITATION – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

905

CHINMAYEE V

IX

A

2ND

1005

DIVYA SHENOY

X

A

 

 

PATRIOTIC SONG HINDI – CATEGORY 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

401

AARUSH T BHAT

IV

A

2ND

418

MADHUSHREE V S

IV

A

326

SUSMITHA

III

A

3RD

302

ABHIJNA J BHAT

III

A

 

 

SANSKRIT RECITATION – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

619

SWASTHI M

VI

A

2ND

718

SANDESH N

VII

A

3RD

501 B

AISHWARYA SHETTY

V

B

615

SHREYA

VI

B

 

 

MALAYALAM RECITATION CATEGORY - 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

309

ANNAGAURI

III A

A

2ND

414

ANJANA S P

IV A

A

3RD

310

DEVAPRIYA

III A

A

402

301

ABHINAND M ARADHYA S NAIR

IV A

III A

A

A

 

 

STORY WRITING HINDI – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

1001

ANANTHA RAMA S

X

A

2ND

1004

VIVEK A

X

A

3RD

905

CHINMAYEE V

IX

A

 

 

FOLK DANCE – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

908

NAMRATHA A

IX

A

2ND

910

RAKSHITHA K R

IX

A

 

 

STORY TELLING  MALAYALAM – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

215 A

CHINMAYI

II A

A

2ND

201 A

AATHIF AHAMMAD

II A

A

3RD

209 B

VISHNU V

II B

A

 

 

MALAYALAM SPEECH – GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

B  113

SHIVANI S

I B

B

 

 

ENGLISH RECITATION – CATEGORY 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

301

ARADHYA R NAIR

III

A

2ND

402

ABHINAND M

IV

A

3RD

422

THANVI D SHETTY

IV

B

401

AARUSH T BHAT

IV

B

 

 

PATRIOTIC SONG KANNADA – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

218 A

SHARANYA

II A

A

 

 

ENGLISH SPEECH CATEGORY - 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

406

MIHIRA K

IV

A

2ND

417

KRIPA KRISHNA

IV

A

3RD

311

DHANVITHA N PRABHU

III

B

422

THANVI D SHETTY

IV

B

 

 

ENGLISH SPEECH CATEGORY - 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

907

KSHAMA BHAT K

IX

A

2ND

1006

MANEESHA K

X

A

3RD

1003

VAIBHAV RAI A V

X

B

 

 

LIGHT MUSIC KANNADA – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

905

CHINMAYEE V

IX

A

2ND

903

ALAKA

IX

A

902

ANISH K

IX

A

3RD

801

ADITHI LAXMI K

VIII

A

 

 

MALAYALAM RECITATION – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

 

B 202

ANVITHRAJ N A

II B

A

B 213

GOPANGANA

II B

A

2ND

B 205

MOHAMMED THAMEEM

II B

A

3RD

A 211

YATHUKRISHNAN V

II A

B

 

 

 STORY TELLING KANNADA - GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

 

A 101

AABHA NOOJI

I A

A

A 102

AADI NOOJI

I A

A

2ND

A 114

NANDAN SHARMA P

I A

B

3RD

A 115

NEHALI

I A

B

 

 

KANNADA SPEECH – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

708

PRANAMYA DEVEE P

VII

A

2ND

518 A

VAISHNAV KARTHIK RAI

V

A

 

 

 STORY TELLING MALAYALAM – CATEGORY 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

414

ANJANA S P

IV

A

2ND

305

ADHITHSHIVA

III

B

3RD

322

PRITHVI P N

III

B

 

 

ENGLISH SPEECH – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

708

PRANAMYA DEVEE P

VII

A

2ND

702

AKSHAY BALIGA

VII

A

710

SAMANVITHA V

VII

A

3RD

613

SHIKHA PRAKASH

VI

B

 

 

MIMICRY – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

909

PREETHAM A M

IX

A

2ND

804

NAVYA P V

VIII

B

 

 

MONOACT – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

911

SHUBHADA

IX

A

2ND

807

SHANVI SHETTY

VIII

A

3RD

801

ADITHI LAXMI K

VIII

B

 

 

LIGHT MUSIC KANNADA – CATEGORY 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

401

AARUSH T BHAT

IV

A

2ND

302

ABHIJNA J BHAT

III

A

3RD

326

SUSMITHA

III

A

 

 

MONOACT – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

618

SRUJAN KESHAVA

VI

A

2ND

711

SHREYAS SHARMA N

VII

A

3RD

718

SANDESH N

VII

B

502 A

ASHWIN K

V

B

 

 

MALAYALAM SPEECH – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

B 201

ABDUL RAAFI

II B

B

 

 

KANNADA RECITATION  – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

901

ANAGHA P S

IX

A

911

SHUBHADA

IX

A

2ND

1002

NAKUL PAI

X

A

3RD

801

ADITHI LAXMI K

VIII

B

 

 

CLASSICAL MUSIC  – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

901

ANAGHA P S

IX

A

2ND

905

CHINMAYEE V

IX

A

903

ALAKA

IX

A

3RD

902

ANISH K

IX

A

 

 

POWERPOINT PRESENTATION – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

1006

MANEESHA K

X

A

2ND

1003

VAIBHAV RAI

X

A

 

 

MIMICRY – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

509 A

NAMDEV A

V

A

2ND

605

DHEEMANTH RAO P

VI

B

3RD

602

ADARSH R K

VI

B

 

 

MALAYALAM RECITATION – GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

B 103

ANAGHA S P

I B

A

2ND

B 107

JOSHIKA S

I B

A

3RD

B 111

SAARANG NAMBIAR A

I B

B

A 110

HAMEED ANSARI

I A

B

 

 

STORY TELLING  MALAYALAM– GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

A 105

ARADHYA K

I A

A

2ND

B 114

SHREYAS S N

I B

A

3RD

B 113

SHIVANI S

I B

A

 

 

SANSKRIT RECITATION – CATEGORY 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

901

ANAGHA P S

IX

A

904

ASHITH RAO K

IX

A

2ND

911

SHUBHADA

IX

A

3RD

910

RAKSHITHA K R

IX

B

 

 

LIGHT MUSIC MALAYALAM – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

201 B

ABDUL RAAFI

II B

A

2ND

204 A

MUHAMMED HILAL C

II A

B

 

 

LIGHT MUSIC KANNADA – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

209 A

TANISHQ RAI

II A

A

 

 

STORY TELLING MALAYALAM – LKG

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

L – 1

SOORYA NARAYANAN S

LKG

A

2ND

L – 10

RAMPRANAV

LKG

B

 

 

STORY TELLING ENGLISH - UKG

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

U – 13

ATHUL BHAT

UKG

A

2ND

U – 11

HEMANTH H P

UKG

B

 

 

STORY TELLING ENGLISH - LKG

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

L - 4

NAHUSHA BHAT T

LKG

A

 

 

ACTION SONG KANNADA - UKG

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

U – 4

ARADHYA S RAI

UKG

A

2ND

U - 12

SATHVI C

UKG

A

3RD

U – 7

ARADHYA SHARMA

UKG

B

U - 10

SANVI SHENOY

UKG

B

 

 

PATRIOTIC SONG MALAYALAM  (LKG)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

L – 2

AMEYA UMESH

LKG

A

2ND

L - 10

RAM PRANAV

LKG

A

 

 

FOLK DANCE (LKG)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

L - 8

VAMSHI C S

LKG

A

 

 

STORY TELLING MALAYALAM (UKG)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

U – 3

SIDDARTH M KARIMBIL

UKG

A

2ND

U - 17

SHREENANDA N K

UKG

B

 

 

PATRIOTIC SONG KANNADA (LKG)

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

L - 11

ARADHYA LAXMI

LKG

A

2ND

L – 9

VIHAAN SHETTY

LKG

A

3RD

L- 13

MAHITH S

LKG

B

 

 

LIGHT MUSIC KANNADA – CATEGORY 2

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

619

SWASTHI M

VI

A

2ND

616

SHREYA C P

VI

B

3RD

510 B

KASHI SHANKAR

V

B

710

SAMANVITHA V

VII

B

 

 

STORY TELLING KANNADA – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

218 A

SHARANYA

II A

A

2ND

217 A

MAANVI SHETTY

II A

A

3RD

B 214

KEERTHANA P H

II B

B

 

  

CARTOON  CATEGORY - 3

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

904

ASHITH RAO

IX

A

2ND

1002

NAKUL

X

A

3RD

802

ANAMIKA MURALIDHARAN

VIII

B


 

KANNADA RECITATION – CATEGORY 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

401

AARUSH T BHAT

IV

A

2ND

406

MIHIRA K

IV

A

3RD

418

MADHUSHREE V S

IV

B

 

 

ENGLISH SPEECH – GRADE I

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

A 111

HARSHINI I BHAT

I A

A

2ND

A 119

SHRIHARI M

I A

A

 

 

ENGLISH SPEECH – GRADE II

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

204 A

MUHAMMED HILAL C

II A

A

2ND

204 B

JISHNU JAYARAJ

II B

A

 

 

HINDI RECITATION CATEGORY - 1

PLACE

CHEST NUMBER

NAME

CLASS

GRADE AWARDED

1ST

311

DHANVITHA N PRABHU

III

A

2ND

415

DIYA LAKSHMI

IV

B

3RD

421

SHREYA M

IV